granola recept

Naša najlepšia raňajková granola

Čo zvyknete raňajkovať? Nemyslím počas pracovného týždňa, keď si ledva stihnete vyčistiť zuby, odchlipnúť pár hltov z kávy a bežať do práce. Myslím tie dva dni v týždni, kedy prípravou a samotným raňajkovaním môžete pokojne stráviť celé dopoludnie. Spomínala som už niekedy, že raňajky u nás pripravuje Kamil? Aj raňajšiu kávu. Necháva ma spať do desiatej a raňajky mi nosí do postele. Ja viem. Mám sa. Ale aj keď si to veľmi, veľmi vážim, nemôžem každý víkend pojedať pečenú slaninu s vajíčkom, hriankami, majonézou a syrom. No mohla, ale pri už tak výdatnej konzumácii toho čo napečiem, by som nemala.

A tak si občas doprajem niečo ľahšie, napríklad túto jeseňou prevoňanú domácu granolu plnú orieškov, škorice a sušených jabĺčok. Znie to dobre? Chutí ešte lepšie. S jogurtom a tvarohom – absolútna bomba.

granola recept

kosik

Na domácu granolu budete potrebovať:
3 šálky ovsených vločiek
1/2 šálky na hrubo nasekaných mandlí
1 šálku orechov
3 lyžičky semien ľanu
1 a 1/2 lyžice chia semien
1 a 1/2 lyžice mletej škorice
2 vaječné bielky
štipku soli
1/2 šálky medu
2 lyžice kokosového oleja
1/2 šálky sušených brusníc
1 šálku nasekaných sušených jabĺk

 

granola recept

A takto na to:

  • Predhrejte rúru na 180 stupňov. Na hrubo nasekajte orechy a mandle. Vo veľkej mise zmiešajte dohromady ovsené vločky, mandle, orechy, mleté ľanové semiačka, chia semená a mletú škoricu. Vyšľahajte bielka so soľou, kým nie sú úplne tuhé. Pridajte roztopený kokosový olej, med a dobre premiešajte. Bielka použiť nemusíte, dodajú však granole chrumkavosť.
  • Bielkovú zmes prelejte ku ovseným vločkám a dobre premiešajte. Presypte do plechu, poriadne zarovnajte a pečte 15 – 20 minút.
  • Premiešajte a opäť pečte asi 10 minút. Tento postup ešte raz zopakujte a nechajte granolu vychladnúť. Po vychladnutí dosypte brusnice, jablká a hotovo. Granola uskladnená vo vzduchotesnej nádobe pri izbovej teplote vydrží dva týždne. Ale ak by ste mali predsa len menšiu spotrebu, tak sa dá zamraziť.
  • Môžete ju skombinovať s mandľovým mliekom, kokosovou penou, alebo tvarohom a jogurtom.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

 

granola recept

granola recept

granola recept

granola recept

granola recept

granola recept

granola recept

Mižu

 

 

Vaše komentáre