bryndzové halušky

Recept na tradičné bryndzové halušky

Môže sa zdať ako blbosť pridávať na náš food blog recept na tradičné bryndzové halušky. Ale prekvapilo by vás koľko mladých ľudí, ktorí sa práve osamostatňujú a sťahujú od rodičov hľadá na nete recept na halušky, aby si ich mohli pripraviť vo svojej vlastnej novej kuchyni. A tak sme sa rozhodli, že aj recept na toto všetkým dobre známe jedlo na našu stránku jednoducho patrí.

Bryndzové halušky – naša pýcha, radosť a národné jedlo. Jedlo salašov, pastierov oviec a bačov. Tie tradičné pozostávajú skutočne len z 5 ingrediencií. 100 % ovčej bryndze, zemiakov, múky a slaniny. A samozrejme soli. V niektorých receptoch sa môžete stretnúť aj s pridaním vajíčka, halušky sú však vtedy tvrdšie a v originálnom recepte sa (s najvyššou pravdepodobnosťou) nevyskytovalo. Dôležité je použitie pravej ovčej bryndze, nie tej, ktorej obsah tvorí 50 % kravského mlieka. Samozrejme, ak sa rozhodnete pre takúto verziu, nie je na tom absolútne nič zlé, akurát vaše halušky budú menej aromatické a originál vždy obsahoval len ovčiu bryndzu. 

Ak je však pre vás bryndza príliš aromatická, jej chuť môžete zjemniť zmiešaním s kyslou smotanou. Pomer je na vás. A už celkom slobodne si halušky môžete na záver dozdobiť jarnou cibuľkou či pažítkou. Tradične sa podávajú s pohárom mlieka, kyslého mlieka alebo žinčice. U nás na Spiši sa potom môžete stretnúť aj s verziou, kde sa bryndzové halušky podávajú na jednom tanieri spolu so zemiakovo-bryndzovými pirohami a džatkami. Zvyčajne pod názvom Spišský tanier.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

Tento recept vznikol v spolupráci so značkou BILLA

 

kosik

Na tradičné bryndzové halušky budete potrebovať:
500 g zemiakov
200 g polohrubej múky
250 g 100 % ovčej bryndze BILLA premium
100 g bielej slaniny na škvarky
soľ

A takto na to:

Bielu slaninu na škvarky narežeme na kocky a začneme opekať na miernom stupni na suchej panvici. Pripravíme si vodu, ktorú dáme variť vo väčšom hrnci. Kým voda zovrie pripravíme si cesto na halušky. Očistené zemiaky nastrúhame. Dostaneme tak cca 400 g čistej váhy. Nastrúhané zemiaky osolíme. K zemiakom postupne prisypávame múku a vypracujeme nie príliš riedke cesto.

Halušky pretlačte do osolenej vriacej vody pomocou haluškovača, zručnejší možno zvládnu halušky „hádzať“ z dosky (lopárika, denka) pomocou noža. Halušky varíme dokým nevyplávajú na povrch. Scedíme a pridáme k bryndzi, spolu s trochou vody, v ktorej sa varili. Dobre zamiešame. Na záver omastíme a pridáme na nich škvarky. 

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

bryndzové halušky

bryndzové halušky

Kamil a Mižu

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

 

Enter amount (EUR)

Vaše komentáre