Grilované nektárinky so šodó

Grilované nektárinky so šodó

Šodóm sa v našich končinách zvykne nazývať riedky vanilkový puding, resp. krém, ktorým sa často prelievajú napr. dukátové buchtičky. S tým pravým šodóm však v skutočnosti má len veľmi málo spoločného. Šodó (chaudeau) je klasický francúzsky krém, ktorý sa pripravuje z bieleho suchého vína, vajec, cukru a vanilky. Teplým šodó sa zvykne prelievať menej výrazné sladké pečivo alebo piškóta a podáva sa ako dezert. Jeho úlohou je dodať dezertu pikantnosť a výraz. Preto sa často dopĺňa aj o ďalšie korenie ako škorica, či muškátový oriešok. V redšej verzii, kedy sa len vyšľahá do peny a ďalej neredukuje sa zvykne podávať ako horúci nápoj, podobne ako zabaglione, resp. sabayon.

Pravé šodó sa veľmi dobre hodí nielen k menej výraznému sladkému cestu, ale napr. aj ku šťavnatému grilovanému ovociu. My sme tentokrát zvolili grilované nektárinky s medovo-citrónovou glazúrou. Šodó podávame v hlbokom tanieri ešte teplé, doplnené a polovičky nektáriniek. Tanier sme doplnili a nalámané sušienky a mandľové lupienky. Takýto dezert vyzerá, ale aj chutí luxusne.

 

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

Tento recept vznikol v spolupráci s BILLA

Grilované nektárinky so šodó

kosik

Na grilované nektárinky so šodó budete potrebovať:
nektárinky
1 polievkovú lyžicu medu
1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
pár vetvičiek tymianu
Na šodó budete potrebovať:
3 žĺtka
1 celé vajce
150 g kryštálového cukru
240 ml suchého bieleho vína
semiačka z 1/2 vanilkového lusku

A takto na to:

Pripravte šodó. Do misky vložte žĺtka, celé vajce, cukor, biele víno, semiačka vanilkového lusku a metličkou šľahajte nad parou vodného kúpeľa. Priveďte šodó k varu, miešajte a redukujte, kým omáčka získa vami požadovanú konzistenciu. Proces môžete urýchliť, ak teplé šodó z vodného kúpeľa položíte na priamy, nízky až stredný plameň a za neustáleho miešania zredukujete. Šodó odložte bokom a pred podávaním ľahko ohrejte.

V samostatnej miske si zmiešaním medu, citrónovej šťavy a lístkov tymianu pripravte medovú glazúru. Nektárinky rozrežte na polovicu, odstráňte kôstky a potrite medovou glazúrou. Grilujte na rozpálenom grile asi 4 minúty z každej strany.

Grilované nektárinky podávajte so šodó, kúskami mandľových keksov a mandľovými lupienkami. Ľubovoľne dozdobte.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Grilované nektárinky so šodó

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

Enter amount (EUR)