ovsene susienky

Vianočné ovsené sušienky zo špaldovej múky

Vianoce majú byť plné radosti, oddychu, času stráveného s našimi najbližšími, ale neodmysliteľne k nim patria aj sladkosti. A keďže ma čoraz častejšie prosíte o nejakú zdravšiu verziu, tak som pre vás pripravila tieto ovsené sušienky zo špaldovej múky. Cukru som sa však ani tento raz nevyhla. Myslím, že každá sladkosť by mala byť riadne ocukrovaná, veď inak by to nebola sladkosť. Ale zvolila som zdravšiu verziu cukrovania – prírodný trstinový cukor. Ten neprechádza rafinovaním, a preto sa v ňom uchovávajú všetky dôležité nutričné látky. A vzhľadom k tomu, že je to taká zdravšia verzia, vzala som na ochutnávačku do fitka. Zožali obrovský úspech.

ovsene susienky

kosik

Na prípravu vianočných ovsených sušienok zo špaldovej múky budete potrebovať:
120 g špaldovej múky
200 g prírodného trstinového cukru
90 g ovsených vločiek
80 g kokosu
100 g nasekaných vlašských orechov
190 g masla
1 lyžicu golden sirupu
1 lyžičku jedlej sódy
1 a ½ lyžice vriacej vody
40 g sušených brusníc

 

 

ovsene_susienky

A takto na to:

  • Rúru predhrejte na 160 stupňov. V malom hrnci roztopte na miernom ohni maslo so sirupom a nechajte chvíľu vychladnúť pri izbovej teplote.
  • Všetky sypké suroviny okrem brusníc vložte do misy, zalejte ich roztopeným maslom, sódou rozpustenou vo vriacej vode a vareškou, alebo rukami dobre premiešajte. Na záver pridajte na drobno nasekané sušené brusnice a opäť premiešajte.
  • Plech vyložte papierom na pečenie. Pomocou vykrajovačky utláčajte sypké cesto na plech v pravidelných rozostupoch. Pečte 10 – 12 minút. Okraje sušienok by mali byť pri vyberaní z trúby zlatisté, pozor však, aby ste sušienky nespálili. Po vytiahnutí nechajte sušienky chladnúť aspoň 5 minút na plechu, potom ich preložte na mriežku. Skladujte vo vzduchotesnej nádobe pokojne po dobu 4 týždňov.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

 

 

ovsene_susienky

ovsene_susienky

ovsene_susienky

ovsene_susienky

ovsene_susienky

ovsene_susienky

Mižu

Vaše komentáre