food revolution day

FOOD REVOLUTION DAY 2015

Jamieho Olivera vám určite netreba zvlášť predstavovať. Britský chef, majiteľ siete známych reštaurácií Fifteen, otec 4 krásnych deciek a televízna hviezda, ktorá sa objavuje na obrazovke od roku 1998. Ale v prvom rade vášnivý propagátor vzdelávania v oblasti stravovania a zakladateľ FOOD REVOLUTION DAY. A čo to vlastne je, ten revolučný deň?

  • Celosvetové hnutie za lepšiu stravu
  • FRD je priamo v centre aktivít, ktoré Jamie a nadácia Jamie Oliver Food Fundation realizujú denne. Cieľom jeho aktivity je nadchnúť a inšpirovať ľudí všetkých vekových skupín vzdelávať sa v oblasti stravovania a varenia.
  • FRD je výzvou pre školy, škôlky, organizácie, firmy, komunity či jednotlivcov, aby v tento deň venovali svoj čas a pozornosť tomu, čo budú konzumovať a zdieľali svoje skúsenosti s ostatnými, podelili sa o zážitky, recepty, či posunuli ďalej svoje know-how, ako zdravšie a zodpovednejšie pristupovať k stravovaniu.
  • FRD je o nás všetkých o našich rodinách, školách, pracoviskách, komunitách, ktoré sa v tento deň prepoja a aby vytrvali aj naďalej po skončení tohto dňa oslavy poctivého jedla.
  • Primárne sa FRD týka detí
  • Zámerom je dostať do školských osnov vzdelávanie o stravovaní. Zábavnou formou edukácie vieme v deťoch vzbudiť pozornosť ako viesť zdravší život. Vyhýbať sa obezite, nadváhe a iných chorôb súvisiacich so stravou.
  • Medzinárodne ide už o 4. ročník, prvýkrát budete môcť tento deň zažiť aj u nás v Levoči.
  • Minulý rok (2014) sa po celom svete zapojilo do FRD viac ako 10 tisíc miest v 121 krajinách

 

V spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Levoči a Mestom Levoča sa ideme zapojiť do tejto aktivity aj my Coolinári. A načo sa od nás môžete tešiť? Upečieme zdravé sušienky, brusnicové piškótky, pripravíme teplý chlebový šalát a uvaríme poctivé ragú a fantasticku zeleninovú polievku Minestrone.

Food Revolution Day
FRD tento rok aj v Levoči. Coolinári spolu s Mestským kultúrnym strediskom v Levoči a Mestom Levoča

 

Ako sa môžete ZAPOJIŤ vy, ktorí ste v škole alebo v práci?

Vyhľadajte vo vašom okolí reštauráciu, ktorá v tento deň ponúka Food Revolution Day menu a užite si spoločne s kolegami obed, podeľte sa o dobré recepty, nakúpte potraviny od lokálnych dodávateľov a prichystajte tak čerstvé a zdravé jedlo aj doma svojej rodine a známym.

 

 

 

„Mojím želaním je vytvoriť silné, udržateľné hnutie, s cieľom vzdelávať deti o jedle, inšpirovať rodiny k vareniu a umožniť ľuďom bojovať s obezitou.“

JAMIE OLIVER

 

 

Kamil

 

Vaše komentáre