originál grécke frappé

Frappé

Neexistuje žiadna vec, ktorá by mi na lete prekážala. Jedno ma však nesmierne irituje. Keď vonku začne byť ako tak teplo a ortuť teplomera sa aj u nás pod Tatrami šplhá k tridsiatkam, z každej strany počúvam, že je horúco, že sa to nedá vydržať. Od ľudí, ktorých stretávam a čo je úplne najviac zarážajúce v jednom vkuse z rádia, ako keby sa dialo niečo nevídané. Moderátori rozoberajú, že nás prepadli tropické horúčavy, že môžeme čakať teplotné rekordy a podobné kraviny. Okay, je leto, no a čo? V lete má byť teplo, v lete má byť horúco, dni majú byť super a večery ešte lepšie, lebo tak to v lete má byť. Bodka. Tak teraz už všetci viete, že leto milujem a že je mojím uplnenajviacnajobľúbenejším ročným obdobím.

V takom lete si môžete vychutnať skvelé chladené nápoje, ktoré vás osviežia a dodajú potrebnú energiu. No a tým mojim naj nápojom je určite pravé grécke frappé. Pravé frappé! Teda nie to, čo si môžete dať vo väčšine našich baroch a kaviarňach, akúsi gebuzinu z prášku s umelou príchuťou vanilky, karamelu, čokolády a neviem čoho všetkého. To nie je frappé ale úplná blbosť. Tí, ktorí ste boli v Grécku mi určite dáte zapravdu a vy ostatní mi jednoducho verte. V gréckych plážových baroch, tavernách a kaviarničkách, vám nikdy neponúknu nezmysel z prášku s nejakou príchuťou a nebudú to vydávať za frappé. Pripravia vám ho poctivo, z obyčajnej instantnej kávy, ak chcete aj cukru, pridajú ľad, studenú vodu a podľa želania aj mlieko. Nič viac a nič menej. Frappé má zaujímavú históriu a vzniklo celkom náhodne, ale tým vás nebudem zaťažovať. V každom prípade je to azda jediné prípustné použitie instantnej kávy a v Grécku, ale aj na Cypre, si získalo takú popularitu, že si tam bez neho nevedia predstaviť ani deň. V gréckych supermarketoch dokonca predávajú jednorázové šejkre, v ktorých nájdete malý sáčok kávy a cukru a tak si viete frappé pripraviť kdekoľvek a kedykoľvek. Jasné, najviac chutí pod slnečníkom na niektorej z gréckych pláži, ale nič vám nebráni si ho v horúcom lete pripraviť aj u nás a uvidíte, že vás parádne osvieži a že si ho určite zamilujete. Btw. túto kávu si v grécku objednáte jednoducho: Tha eithela ena frappe. Metrio me gala”. No a na záver už len treba dodať, že frappé by sa malo piť pokojne, aj niekoľko hodín a vždy si doň môžete doliať studenú vodu.

grécke frappé

kosik
Na zaručene pravé a celkom obyčajné frappé budete potrebovať (na 400ml):
2 lyžičky instantnej kávy
2 lyžičky cukru
4 kocky ľadu
350ml studenej obyčajnej vody
50ml mlieka

 

grécke frappé recept

 

A takto na to:

  • Príprava je nesmierne jednoduchá, budete však potrebovať šejker alebo ručný mixér. Do nádoby nasypte instantnú kávu, cukor a zalejte trochou studenej vody. Tej vody dajte fakt len trochu, tak aby zakryla kávu a cukor. Rozmixujte tyčovým mixérom alebo poriadne pretrepte, nalejte do pohára s ľadom, zalejte studenou vodou a mliekom. Podávajte so slamkou a pohárom vychladenej vody.
  • Pomer jednotlivých ingrediencií si samozrejme môžete prispôsobiť podľa seba, vynechať mlieko, alebo cukor, to je samozrejme len na vás. Základ, teda instantná káva, ľad a voda, sa však nikdy nemení.

 

grécke frappé

frappe

 

Kamil

 

Vaše komentáre