cannoli

Cannoli

Prečo vo februári Taliansko a cannoli?

 

Mesiac február nás vo virtuálnom cestovaní zaviedol do prekrásneho Talianska. Pre tých, ktorí ešte nezachytili, čo naše virtuálne cestovanie vlastne znamená… Spolu so značkou Sencor si každý mesiac vyberieme jednu krajinu, ktorej históriu a kuchyňu podrobne preštudujeme a vám prinesieme okrem pár zaujímavostí aj recepty typické pre tú ktorú krajinu. Výber Talianska nebol náhodný, bol zámerný a viaže sa k sviatku, ktorý pripadá na 14. február.

Mesiac február je pomerne známy sviatkom svätého Valentína z talianského Terni, ktorý sa začal sláviť počas pontifikátu pápeža Gelasia I. 14. februára 496 a vo svojej podstate vlastne nahradil pohanské sviatky luperkálie. Tie sa pôvodne slávili 15. februára. Rimania počas týchto sviatkov, vzdávali hold rímskej vlčici, ktorá odchovala legendárnych zakladateľov mesta Romula a Rema. V tom čase sa po celej krajine slávili aj dni bohyne plodnosti Juno, ktoré sa spájali s rituálnymi očistami od zla a oslavou ženskej plodnosti. Oslavy však až pričasto prerastali do bujarých a neviazaných orgií, čo sa samozrejme priečilo kresťanskej moci a preto ich pápež Gelasius I. v roku 494 zakázal. Cirkev ľudom ich obľúbený sviatok nahradila, presunula o jeden deň skôr a zasvätila ho svätému Valentínovi, patrónovi snúbencov a zamilovaných. Výber krajiny bol teda jasný, sviatok sv. Valentína je čoraz populárnejší aj u nás,  a tak prečo si nepripomenúť aspoň takto v skratke jeho históriu a zároveň vám ponúknuť aj niečo sladké, čím môžete prekvapiť svojho drahého či drahú.

Taliansko sme už viac krát precestovali, ovoňali, ochutnali a nebude to pre vás prekvapením – zamilovali sa. Je to krásna krajina, ktorá stojí za spoznávanie. To isté platí i o jej kuchyni. Nielenže je známa po celom svete, ona patrí medzi vôbec najobľúbenejšie a je postavená na čerstvosti, kvalitných surovinách a špecialitách. Kto by nepoznal talianske cestoviny, rizoto, neapolsku pizzu, šunku prosciutto crudo, mortadellu, slávnu tradičnú slaninu pancettu, syry parmezán, pecorino, mozzarellu, gorgonzolu, citrónový likér limoncello, a zo zákuskov benátske tiramisu, sicílske plnené trubičky cannoli alebo panna cottu? A je toho omnoho, omnoho viac. Verte, nebolo ľahké vybrať len dva recepty. Ale kým vám ponúkneme ten prvý z nich, poďme sa pozrieť, prečo sme vybrali práve cannoli. 

 

O pôvode Cannoli

 

Ich história je úzko spojená so Sicíliou. I keď dnes sú cannoli dostupné v celom Taliansku a po celý rok, v minulosti tomu tak nebolo. Existuje mnoho legiend, ktoré hovoria o pôvode sicílskych cannoli. Jedna z nich hovorí, že existovali už v staroveku za Rímskej ríše. Ďalšia, že dnešné cannoli sa zrodili v meste Caltanissetta počas arabskej nadvlády, kde si saracénski emíri vybudovali svoj hárem. Ich manželky sa na skrátenie voľného času venovali príprave extravagantného jedla spojením už existujúcej arabskej sladkosti z ricotty, mandlí, medu a rímskeho receptu. A tak vraj vznikli cannoli. Následne s koncom arabskej nadvlády hárem zanikol. Niektoré z týchto žien ostali na Sicílii a uchýlili sa do kláštorov, kde kresťanským mníškam z Caltanissetta odovzdali svoj recept. Mníšky vraj začali sicílske cannoli vyrábať počas karnevalového obdobia a neskôr celoročne.

V neposlednom rade musíme spomenúť aj teóriu, kde cannoli vytvorili arabské ženy, ktoré ich zámerne vyrábali vo valcovitom tvare, ktorý mal pripomínať falickú formu na počesť ich mužov. A na záver, cannoli ako symbol plodnosti, ktoré predstavovali fontánu životnej vody a ricotta znázorňovala vodu, ktorá z kornútu vytekala.

Cannoli teda majú svoj pôvod na Sicílii, dnes sú ale rovnako známe a obľúbené po celom Taliansku a všetky pekárne a kaviarne súťažia  o to, kto vyrába tie najlepšie cannoli v meste. Rovnako ako pri návšteve Sicílie, ani pevninské Taliansko by ste nemali opustiť bez toho, aby ste túto sladkú pochúťku ochutnali.

Chrumkavý kornútok sa pečie z múky, cukru, tuku a vína Marsala, občas sa do cesta pridáva i vajce. Cesto s priemerom 9 až 20 cm sa omotá okolo kovových cukrárskych trubičiek, vypraží a naplní sladkou náplňou. Tradičná náplň sa pripravuje z ricotty. Dnes už ale môžete nájsť cannoli plnené pudingom, šľahačkou alebo mascarpone. Oba konce zákusku sú dozdobené lupienkami čokolády, pistáciami alebo kandizovanou pomarančovou kôrou a na záver posypané práškovým cukrom.

Už pri prvom zahryznutí pochopíte, že tento dezert nemá konkurenciu. A preto sme ako prvý taliansky recept vybrali práve cannoli. Pripravte si ich a oslávte sviatok zamilovaných hriešne, po taliansky.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

Tento recept vznikol v spolupráci so značkou SENCOR

 

kosik

Na cannoli budete potrebovať (5 ks s priemerom 12,5 cm):
100 g hladkej múky
1 čajovú lyžičku kryštálového cukru
10 g bravčovej masti
50 g vína Marsala
rastlinný olej na vyprážanie
Na krém budete potrebovať:
400 g ricotty
80 g práškového cukru
kôru z 1 pomaranča
nesolené pistácie na dozdobenie

A takto na to:

V mise vareškou zmiešajte múku, cukor, masť a víno Marsala. Rukami vypracujte na hladké a pružné cesto. To zabaľte do potravinovej fólie a nechajte v chladničke 1 až 2 hodiny zachladiť. Odpočinuté cesto vyvaľkajte na jemne pomúčenej pracovnej doske na čo najtenší plát.

Vykrajovačkou s priemerom 12,5 cm vykrojte 5 kruhov. Tie natočte na cukrárske trubičky s priemerom 2 až 2,5 cm a spoj cesta potrite trochou vody, aby sa cesto dobre zlepilo. V opačnom prípade sa cesto pri vyprážaní odlepí.

V hrnci rozpáľte rastlinný olej a smažte cesto aj s trubičkami dozlatista. Po vytiahnutí nechajte cannoli vychladnúť na papierovom obrúsku, ktorý vysaje prebytočný olej. Po vychladnutí opatrne vyberte kovové trubičky.

Pripravte krém. Ricottu zmiešajte s práškovým cukrom a pomarančovou kôrou. Pomocou cukrárskeho vrecka s hladkou špičkou naplňte cannoli a oba konce dozdobte nasekanými pistáciami, kúskami čokolády alebo kandizovanou pomarančovou kôrou. Krém môžete rôzne obmieňať a použiť napríklad kombináciu ricotty a mascarpone, čím krém získa hustejšiu konzistenciu a to hlavne v prípade, ak budete mať ricottu príliš riedku.

Cannoli plňte tesne pred podávaním, aby si kornútok zachoval svoju chrumkavosť.

 

Tip:Ak nemáte po ruke víno Marsala, môžete ho nahradiť akýmkoľvek sladkým vínom. Cesto zabalené v potravinovej fólii vydrží v chladničke až 48 hodín.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

Enter amount (EUR)

Vaše komentáre