polievka z kúpeľov vichy

Polievka Vichyssoise (Cream Vichyssoise Glacée)

Je koniec mája a už aj teraz vedia byť niektoré dni poriadne teplé. Leto však ešte nezačalo a ja dúfam, že horúcich dní bude poriadne veľa. A tí, ktorí ma poznajú vedia, že by som také počasie bral počas celého roka. Na lete mám rád všetko. Nenájde sa jedná jediná vec, ktorá by mi vadila. Okay, možno jedna. Mám rád polievky všetkých druhov, ale k sparnému letnému dňu sa proste nehodia. Vtedy má človek skôr chuť na niečo chladené. A presne tento recept rýchlo vyriešil môj problém.

Polievka Vichyssoise je francúzska krémová polievka z póru, jarnej cibuľky, zemiakov, kuracieho vývaru a smotany. Podáva sa chladená, čo je ideálne hlavne počas letných dní, ale neexistuje žiadne pravidlo, že sa nesmie servírovať horúca. Jej pôvod je predmetom sporov tých, ktorí sa zaoberajú, resp. zaoberali kulinárskou históriou a zatiaľ čo podľa, vskutku slávnej, Julie Child je polievka vynálezom Američanov, podľa ďalších má svoje korene vo francúzskych kúpeľoch Vichy, čo jej konieckoncov dalo aj jej meno. Pôvod tejto krémovej, lahodnej a sýtej polievky nechajme bokom a poďme sa pozrieť na to, ako si ju pripraviť. Na letnom jedálničku by totiž rozhodne nemala chýbať. :)

krémová pórovo-zemiaková polievkakosik

Na Vichyssoise budete potrebovať (asi pre 4 osoby):
1 veľký pór (len biela časť)
4 jarné cibuľky (len biela časť)
4 stredne veľké zemiaky
1 liter kuracieho vývaru
250 ml sladkej smotany
oriešok masla
soľ, čerstvo mleté biele korenie
trochu pažítky na dozdobenie

 

základné suroviny na vichyssoise
A takto na to:

  • Očistený pór (len bielu časť) si najemno nasekajte, rovnako aj bielu časť jarnej cibuľky. Speňte na oriešku masla. Aby sa vám maslo nespálilo tak (klasicky) prilejte aj pár kvapiek oleja. Keď sú pór a cibuľka spenené pridajte očistené zemiaky nakrájané na malé kocky. Chvíľu poduste, osoľte a prilejte vývar. Všetko spolu varte asi polhodiny, resp. dovtedy, kým sa zemiaky nebudú rozpadávať.
  • Tyčovým mixérom polievku poriadne rozmixujte a zamiešajte do nej 250 ml smotany. Nechajte vychladiť. Podávajte dozdobené pažitkou a na oleji opečenými krúžkami póru. Na tanieri ešte dochuťte bielym korením. Ja som si to prispôsobil po svojom a použil štvorfarebné korenie. Ako bolo spomenuté, vichyssoise môžete podávať aj za horúca.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

 

 

postup polievka vichyssoise

vichyssoise

vichyssoise

vichyssoise

 

 

Kamil

Vaše komentáre