Čo so starým chlebom?

Čo so starým chlebom?

V každej domácnosti sa čas od času nájde pár dní starý chlieb. Chlieb je v podstate základnou potravinou. Či si ho pečiete doma sami, alebo ho kupujete v obchode, je stopercentne isté, že najlepší je čerstvý. Občas ho ale máme prebytok, alebo naň pozabudneme. Tak čo so starým chlebom? Máme pre vás pár výborných tipov, ako spotrebovať a využiť niekoľkodňový chlieb a nevyhadzovať ho.

1. Predíďte tomu a chlieb zamrazte

Ak už vopred viete, že ste pre vašu bežnú spotrebu kúpili príliš veľký chlieb a nebudete ho vedieť spotrebovať, zamrazte ho. Chlieb narežte na krajce, alebo na štvrtiny, zabaľte do uzatvárateľného sáčka určeného na mrazenie a zamrazte. Takto zabalený ho môžete skladovať niekoľko týždňov, najviac však dva mesiace.

Existuje hneď niekoľko spôsobov rozmrazovania:

  • vyberte chlieb zo sáčka a pri izbovej teplote ho nechajte rozmraziť (2 až 3 hodiny)
  • zamrazené krajce môžete rozmraziť v hriankovači pri minimálnej teplote, aby sa chlieb nepresušil
  • použite mikrovlnu rúru
  • rozmrazte chlieb v rúre

Nám sa najviac osvedčila posledná možnosť. Pri rozmrazovaní v rúre budete mať pocit, že sa váš chlieb pred chvíľou dopiekol v pekárni. Kôrka ostáva chrumkavá a striedka vláčna. Štvrť chleba položte na plech vystlaný papierom na pečenie, a pomaly ho ohrievajte pri teplote 70 stupňov 35 až 45 minút.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

Tento recept vznikol v spolupráci s BILLA

2. Urobte si domácu strúhanku

Starší chlieb nakrájajte, rozložte na plech a nechajte riadne preschnúť. Keď je chlieb dobre vysušený, rozmixujte ho v kuchynskom robote s nadstavcom nožov. Strúhanku preosejte na hrubšom site. Takto preosiatu strúhanku uskladnite vo vzduchotesnej nádobe, na tmavom a suchom mieste.

3. Krutóny

Pripravte si domáce krutóny. Nie je nič jednoduchšie ako použiť starší chlieb.

Chlieb nakrájajte na menšie kocky. V miske zmiešajte kocky chleba s trochou olivového oleja, soľou a čiernym korením. Rukou premiešajte a preložte na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečte pri teplote 200 stupňov asi 10 minút. Po vychladnutí uložte krutóny do vzduchotesnej nádoby, v chladničke vydržia niekoľko dní. Takto pripravené krutóny môžete použiť do polievok, či šalátov.

Tip: V prípade, že pečiete krutóny pre okamžitú spotrebu, po upečení ich môžete posypať nadrobno nakrájanou petržlenovou vňaťou, alebo inou čerstvou bylinkou.

4. Chlebový nákyp

Ďalším zo spôsobov ako spotrebovať starší chlieb je pripraviť chlebový nákyp. Použite slaninku, akúkoľvek šunku či salámu, zvyšky syrov a zeleniny, jednoducho prihoďte doň na čo máte chuť, alebo čo potrebujete spotrebovať. Z prebytočného chleba sa tak razom stane lahodné slané jedlo. Uprostred šťavnaté a na povrchu chrumkavé, vhodné na raňajky či večeru.

kosik

Na chlebový nákyp budete potrebovať (rozmer zapekacej misky 22×15 cm):
3 menšie krajce staršieho chleba
2 polievkové lyžice olivového oleja
1 malú šalotku
1 plátok slaniny
pár plátkov šunky
1/3 čerstvej červenej papriky
hrsť špenátových listov
3 vajcia
150 ml šľahačkovej smotany
100 ml plnotučného mlieka
soľ a čierne mleté korenie
muškátový oriešok
petržlenovú vňať
70 g strúhaného syra

A takto na to:

Chlieb nakrájajte na väčšie kocky alebo natrhajte rukou a vložte do misy. Na panvici s olivovým olejom do zlatista restujte nakrájanú slaninku, šalotku a pridajte ich k chlebu. Ďalej pridajte na pásiky nakrájanú šunku, papriku, hrsť špenátových listov a rukami dobre premiešajte. V samostatnej mise vyšľahajte vajcia, smotanu a mlieko. Osoľte a okoreňte, tekutú zmes prelejte k chlebovej, pridajte petržlenovú vňať a opäť dobre premiešajte. Nechajte pár minút postáť. Zmes preložte do zapekacej misky, posypte nastrúhaným syrom a pečte pri teplote 170 stupňov približne 40 minút. Pred vytiahnutím z rúry použite test špilkou. Chlebový nákyp je hotový, keď uprostred nie je tekutý. Podávajte ho teplý.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.

Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

5. Ribollita (toskánska chlebová polievka)

Ribollita alebo talianska chlebová polievka má svoj pôvod v Toskánsku. Je to výdatná zeleninová polievka, ktorá sa vďaka svojej sýtosti podáva ako hlavný chod. Jej základ vždy tvorí cibuľa, kel alebo kapusta, fazuľa, kúsky starého chleba a hocaká lacná, dostupná zelenina. V našom recepte sme konzervovanú fazuľu rozmixovali a použili ako zahusťovadlo. Fazuľky však pokojne môžete pridať v celku alebo ich úplne vynechať. Je to len na vás. V podstate sa táto talianska chlebová polievka dá pripraviť z akejkoľvek zeleniny. Rozmočený chlieb ju zahustí a zapečená cibuľka krásne ochutí. Verte, že túto polievku si zamilujete. A vďaka jej možným obmenám nielenže spotrebujete zvyšky z chladničky, ale vždy bude chutiť inak.

kosik

Na toskánsku chlebovú polievku ribollita budete potrebovať (4 porcie):
3 polievkové lyžice olivového oleja
3 veľké cibule
2 mrkvy
2 plátky zeleru
4 strúčiky cesnaku
1 čajovú lyžičku údenej sladkej papriky
1 čajovú lyžičku mletej rasce
1 polievkovú lyžicu paradajkového pretlaku
100 g pasírovaných paradajok
400 g konzervu fazúľ
800 ml zeleninového vývaru
hrsť kelu
10 ks cherry paradajok
hrsť petržlenovej vňate
3 krajce chleba
syr grana padano
soľ a čierne mleté korenie
bazalku na dozdobenie

A takto na to:

Na rozpálenom hrnci s olivovým olejom za občasného miešania restujte jednu nadrobno nakrájanú cibuľu, mrkvu a zeler. Konzervu fazule sceďte a fazuľu rozmixujte na kašu. Zeleninu osoľte a okoreňte, pridajte pretlačený cesnak, údenú sladkú papriku, mletú rascu, paradajkový pretlak, pasírované paradajky, mixovanú fazuľu a premiešajte. Zalejte zeleninovým vývarom, priveďte k varu a varte 20 minút.

Rúru predhrejte na 200 stupňov. Polievku riadne dochuťte soľou a čiernym korením, pridajte na pásiky nakrájaný kel, cherry paradajky, hrsť petržlenovej vňate a premiešajte. Krajce chleba rozrežte na polovice a poukladajte ich na vrch polievky tak, aby boli mierne ponorené. Na chlieb naukladajte na kolieska nakrájané zvyšné dve cibule, potrite ich olivovým olejom a posypte syrom grana padano. Hrniec s polievkou vložte do vyhriatej rúry na 20 minút. Po 20 minútach vytiahnite hrniec z rúry, opäť kolieska cibuliek potrite trochou olivového oleja, zasypte syrom a dajte ešte na asi 15 minút zapekať do rúry. Pred podávaním dozdobte bazalkou.

Tip: 

Pre výraznejšie zapečenú cibuľku, zapnite na posledné minúty horný ohrev, resp. gril.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.

Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

Enter amount (EUR)