tekvicové rizoto

Tekvicové rizoto

posted in: Hlavné jedlá | 0


Spomínam si, že keď som bol malý nemal som rád ryžu. Rodičia ma však nikdy nenútili jesť niečo, čo mi nechutilo, a tak som si takmer k nijakému jedlu nestihol vybudovať odpor. A nemal som rád ani tekvicu, ktorá u nás bola v lete celkom pravidelne vo forme prívarku. Ale časy sa menia a postupne som prišiel na chuť mnohým veciam, ktoré som ako dieťa odmietal. Dnes si dám ryžu vždy rád a tekvicu už môžem v akejkoľvek forme. Jej sezóna je v plnom prúde a prívarok z nej u nás fičal celý august, takže to chcelo trochu zmeny.

A kombinácia krémového talianského rizota a tekvice, to je vec fantastická. Skvelá jesenná chuť. Doplnená o pár lístkov rozmarínu a chilli. Paráda!

tekvicové rizoto

kosik2

Na tekvicové rizoto budete potrebovať (pre 2 osoby):
200g ryže na rizoto (Arborio, Vialone, Carnaroli)
0,5l horúceho vývaru (zeleninový alebo kurací)
100ml suchého bieleho vína
100g masla a olivový olej
100g parmezánu (prip. Grana)
1 menšia cibuľa, 1 mrkva, 1 stonka stopkového zeleru
polovica tekvice (použil som zelenú tekvicu)
1 chilli, soľ, čerstvo mleté čierne korenie a pár lístkov rozmarínu
kôpor, petržlenová vňať

 

tekvicové rizoto


A takto na to:

  • V prvom rade treba povať, že rizoto je rizoto, má byť krásne krémove a ryža uvarená al dente, teda na zub, presne tak ako cestoviny. Rizoto, s ktorým sme sa donedávna stretávali v školských jedálňach a v kuchyniach závodného stravovania s tým pravým nemá absolútne nič spoločné; tu sa vždy jednalo o uvarenú suchú ryžu zmiešanú s čímsi. Klasické rizoto má však svoj nezameniteľný charakter a keď si ho raz obľúbite nebudete sa ho vedieť dojesť. Okay, zožeňte si ryžu arborio, vialone, carnaroli, proste ryžu, ktorá sa na rizoto hodí a má vysoký obsah škrobu. To jej dodá krémovosť a lahodnú chuť. Aj preto ryžu nepremývajte!
  • Na olivovom oleji si pripravte základ z cibule, zeleru a mrkvy (Taliani tomu hovoria soffritto a je súčasťou mnohých druhov rizota). Všetko spolu krátko orestujte. Prihoďte aj lístky rozmarínu, jedlo krásne prevonia a k tekvici sa hodí. K soffrittu už môžete pridať aj na kocky nakrájanú tekvicu a chilli a chvíľu restujte. Pridajte nepremytú ryžu a asi dve minúty ju restujte. Ryža sa zatiahne a škrob ostane v jej vnútri. Teraz prichádza čas na víno. Podlejte a poriadne premiešajte. Ryža víno veľmi rýchlo absorbuje. Teraz budete pridávať vždy plnú naberačku horúceho vývaru. Prvé naberačky ryža rýchlo vypije, ale neskôr sa tempo spomalí. Po celú dobu budete musieť rizoto miešať a pridávať vývar. Bude to trvať asi 20 minút. Rizoto vždy udržujte dostatočne krémové a osoľte ho podľa toho, ako veľmi slaný vývar ste použili. Pridajte aj čerstvo mleté čierne korenie.
  • Hotové rizoto dochuťte hrsťou strúhaného parmezánu a lyžicou masla a nechajte pod pokrievkou asi 2 minúty oddychovať. Táto časť je rovnako dôležitá ako predchádzajúce varenie. Na tanieri už len dozdobte petržlenovou vňaťou a kôprom, prípadne jemne zalejte olivovým olejom a možno trochu parmezánu navrch. Skvelé.Ešte malá drobnosť, rizoto by ste mali podávať na plytkom tanieri. Naberačku rizota naložte do stredu a jemnými údermi dlane z druhej strany dna rizoto rozprestrite po celom tanieri.

 

tekvicové rizoto

tekvicové rizoto

Kamil

Vaše komentáre