Coolinári | food blog https://www.coolinari.sk Jednoducho.. chutne. Wed, 27 Mar 2024 11:49:07 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.9 https://www.coolinari.sk/wp-content/uploads/2020/04/cropped-favi2-01-32x32.png Coolinári | food blog https://www.coolinari.sk 32 32 Veľkonočný pletenec s pekanovými orechmi https://www.coolinari.sk/velkonocny-pletenec/ Wed, 27 Mar 2024 11:49:07 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=12011 Tento veľkonočný pletenec s pekanovými orechmi bude ozdobou vášho stola a zároveň sladkou bodkou za veľkonočnými raňajkami. Je naplnený plnkou z pekanových orechov, samozrejme, môžete použiť aj orechy vlašské alebo lieskové, záleží len od vašej chuti. Veľká noc patrí k … Continued

Príspevok Veľkonočný pletenec s pekanovými orechmi zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Tento veľkonočný pletenec s pekanovými orechmi bude ozdobou vášho stola a zároveň sladkou bodkou za veľkonočnými raňajkami. Je naplnený plnkou z pekanových orechov, samozrejme, môžete použiť aj orechy vlašské alebo lieskové, záleží len od vašej chuti.

Veľká noc patrí k najvýznamnejším kresťanským sviatkom v roku, a preto sa na ňu viaže veľké množstvo cirkevných obradov. Obdobie Veľkej noci sa však spája aj s praktikami a predkresťanskými obradmi, súvisiacimi s príchodom jari. V minulosti boli v období Veľkonočných sviatkov vykonávané rôzne úkony, ktoré mali zabezpečiť prosperitu a hojnosť predovšetkým v roľníckom prostredí. Významnú úlohu v nich hrali voda, oheň, zeleň a vajíčka, ktoré symbolizovali nový život, krásu a očistu. Poniektoré z tradícií sa zachovali dodnes napr. šibačka, či oblievačka.

Neodmysliteľnou súčasťou sviatkov sú aj tradičné pokrmy (šunka, klobásy, slanina, koláče, chlieb, maslo, tvaroh, vajcia, soľ, chren). Ich pestrosť a hojnosť na sviatočnom

stole mali symbolizovať prosperitu a blahobyt pre celú rodinu počas nasledujúceho roka.

A v duchu hojnosti a prosperity vám želáme, aby sa i tie vaše veľkonočné stoly ohýbali pod ťarchou dobrôt, medzi ktorými zaiste nesmie chýbať náš veľkonočný pletenec s pekanovými orechmi.

Skúste aj ďalšie naše veľkonočné recepty: pripravte si parádny židovský Challah, slovenský mrváň alebo Ensaïmadu z Malorky. Svojich kupačov/šibačov zase určite potešíte chorvátskou Orehnjačou alebo veľkonočným lineckým pečivom v tvare vajíčok.

 

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

Tento recept vznikol v spolupráci s BILLA

 

kosik

Na kysnuté cesto budete potrebovať:
300 g hladkej múky
štipku soli
1/4 čajovej lyžičky kypriaceho prášku
7 g sušeného droždia
50 g kryštálového cukru
180 ml plnotučného mlieka
40 g masla izbovej teploty
Na orechovú náplň budete potrebovať:
125 g pekanových orechov (alebo vlašské, lieskové orechy)
30 g kryštálového cukru
20 g vanilkového cukru
60 g masla izbovej teploty
30 ml plnotučného mlieka
mlieko a cukor na dokončenie

A takto na to:

Pripravte kysnuté cesto. V teplom mlieku rozmiešajte cukor, sušené droždie a nechajte 10 minút odpočívať. Do misy nasypte múku, soľ, kypriaci prášok a vareškou premiešajte. Pridajte kvások, maslo a ručne, alebo pomocou kuchynského robota vymieste hladké, pružné cesto.

Cesto preložte do misy potretej troškou masla, prikryte potravinovou fóliou, utierkou a nechajte kysnúť, až cesto zdvojnásobí svoj objem.

Medzitým pripravte orechovú náplň. Orechy rozmixujte a vymiešajte s maslom, cukrom a horúcim mliekom.

Cesto po nakysnutí preložte na pracovnú dosku a rukami roztlačte do obdĺžnika. Potrite orechovou náplňou a zrolujte. V strede rolku rozrežte a následne prepletajte. Zapleťte do venca a preložte na plech vystlaný papierom na pečenie. Pletenec potrite mliekom a posypte kryštálovým cukrom. Pečte pri teplote 180 stupňov cca 25 minút. Po vytiahnutí nechajte vychladnúť.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

 

Enter amount (EUR)

 

Príspevok Veľkonočný pletenec s pekanovými orechmi zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Šošovicový prívarok s domácou sekanou https://www.coolinari.sk/sosovicovy-privarok/ Wed, 06 Mar 2024 10:47:03 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11919 Klasický šošovicový prívarok je také to retro jedlo, ktoré každé pozná z domu, či školskej jedálne. Pozostáva z jednoduchých ingrediencií – šošovice a zemiakov. Zvyčajne sa zahusťuje múkou a zjemňuje sladkou smotanou. K prívarku sa zvykne podávať pečený špekáčik, či … Continued

Príspevok Šošovicový prívarok s domácou sekanou zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Klasický šošovicový prívarok je také to retro jedlo, ktoré každé pozná z domu, či školskej jedálne. Pozostáva z jednoduchých ingrediencií – šošovice a zemiakov. Zvyčajne sa zahusťuje múkou a zjemňuje sladkou smotanou. K prívarku sa zvykne podávať pečený špekáčik, či na tvrdo uvarené vajíčko.

U nás je šošovicový prívarok považovaný za typické sobotné jedlo, tj. jedlo, ktoré nemá slávnostnejší charakter, ako napr. zvyknú mať jedlá nedeľné, pripraviť ho je veľmi jednoduché a ingrediencie na jeho prípravu máme prakticky stále po ruke. Nuž a keď chceme takýto prívarok posunúť na trochu vyššiu úroveň, pripravíme si k nemu dobrú sekanú.

Jej príprava spočíva v dvojnásobnom mletí mäsa, aby mala sekaná jemnejšiu textúru. Do tejto konkrétnej sekanej sme pridali aj hrsť dusených špenátových listov, ktoré jej dodávajú veľmi zaujímavú chuť. V prípade, že chcete siahnuť po klasike máme recept aj na ňu.

 

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

šošovicový prívarok

 

kosik

Na šošovicový prívarok budete potrebovať  (2 porcie):
150 g šošovice
1 stredne veľký zemiak
1 menšia cibuľa
2 strúčiky cesnaku
100 ml sladkej smotany
pár guličiek nového korenia
lyžičku mletej rasce
bobkový list
pár vetvičiek tymianu
soľ, čerstvo mleté čierne korenie
lyžicu hladkej múky (voliteľne)
trochu bravčovej masti
Na sekanú:
250 bravčového pliecka
250 g predného hovädzieho mäsa
hrsť na kocky narezanej údenej slaniny
1 cibuľu
1 vajce
1 rožok
lyžičku granulovaného cesnaku
lyžičku mletej rasce
hrsť špenátových listov
soľ a čerstvo mleté čierne korenie
lyžicu bravčovej masti
bielok na potretie sekanej pred pečením

A takto na to:

Šošovicový prívarok:

Na masti orestujte na kocky nakrájanú cibuľu, pridajte tiež mletú rascu a tymian. Po chvíli pridajte premytú šošvicu, okoreňte, pridajte bobkový list a nové korenie, trochu orestujte a za občasného podlievania duste do polomäkka. Nesoľte! Keď je šošovica polomäkká, pridajte na kocky nakrájané zemiaky, osoľte a duste kým zemiaky a šošovica nie sú hotové. Občasne podlievajte.

Časť odoberte a rozmixujte ponorným mixérom s asi 100 ml sladkej šľahačkovej 33% smotany. Prívarok sa dá zahustiť aj zátrepkou z lyžice múky a smotany, zvoľte si, ktorá verzia zahustenia je pre vás prijateľnejšia. V prípade druhej verzie múku chvíľu povarte. Finálne dochuťte soľou a čerstvo mletým čiernym korením.

Sekaná:

Na panvici trochu s trochou oleja orestujte cibuľu s lístkami tymianu, neskôr pridajte za hrsť špenátových listov. Osoľte a okoreňte. Špenát potom duste pod pokrievkou asi dve minútky.

Pomeľte oba druhy mäsa. K mletému mäsu pridajte podusený špenát, natrhajte k nemu rožok, dobre premiešajte a mäso so špenátom ešte raz pomeľte. Takto pripravenú zmes osoľte a okoreňte, pridajte vajíčko a slaninu, mletú rascu a granulovaný cesnak. Všetko dobre premiešajte. Z mäsovej zmesi sa snažte vytlačiť čo najviac vzduchu.

Vytvarujte bochník, preložte ho na pekáč a potrite jemne rozšľahaným bielkom. K sekanej pripravenej na pečenie pridajte lyžicu bravčovej masti a podlejte trochou vody. Osoľte.

Pečte pri teplote 180 °C prvých 50 minút pod alobalom, neskôr alobal zložte a pečte ďalej dokým sekaná nezíska krásnu lesklú zlatistú krustu. Sekanú počas druhej fázy pečenia priebežne prelievajte vypečenou šťavou, v prípade, že je to nutné trochu podlievajte vodou.

Šošovicový prívarok podávajte s tenkými plátkami sekanej a 6 minút vareným vajíčkom. K sekanej sa rovnako dobre hodí aj zemiaková kaša. Sekaná je však vhodná aj na studenú spotrebu. S trochou horčice, dobrým chlebom a kyslými uhorkami tvoria dokonalú kombináciu. A ak si plátok takej sekanej uložíte hneď medzi dva krajce natretého chleba, máte výbornú desiatu kamsi na výlet. Výborná je však aj v kombinácii s tatárskou omáčkou. Nuž, ako si našu sekanú so špenátom vychutnáte je už len na vás.

 

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačiť,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

 

Enter amount (EUR)

 

Príspevok Šošovicový prívarok s domácou sekanou zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Orechové šatôčky (lupačky) https://www.coolinari.sk/orechove-satocky-lupacky/ Fri, 16 Feb 2024 14:33:33 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11937 Kysnuté orechové šatôčky (lupačky) sú takou milou spomienkou na naše detstvo. Nie že by ich piekli naše mamky, to nie. Práve naopak. Kupovali ich v obchode a balili nám ich častokrát ako sladkú desiatu. Predávali sa, ak si dobre pamätáme, … Continued

Príspevok Orechové šatôčky (lupačky) zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Kysnuté orechové šatôčky (lupačky) sú takou milou spomienkou na naše detstvo. Nie že by ich piekli naše mamky, to nie. Práve naopak. Kupovali ich v obchode a balili nám ich častokrát ako sladkú desiatu. Predávali sa, ak si dobre pamätáme, v dvoch verziách – s lekvárom a s orechami.

My sme si teraz po rokoch dali za úlohu pokúsiť sa rekonštruovať tento recept a vytvoriť čo najvernejšiu kópiu. Podarilo sa! Tenká vrstva kysnutého maslového cesta obaľuje (tentokrát) šťavnatú hromadu orechovej náplne. Na sebe nebudeme šetriť, samozrejme, v tej pôvodnej verzii takto bohatá šatôčka určite nebola.

 

Záhada (nami) zabudnutého názvu

Pravdou tiež je, že ani jeden z nás si nepamätal ako sa toto, kedysi veľmi obľúbené, socialistické pečivo nazývalo. Nepamätali si mamky, nepamätalo si okolie, ale o čom je reč vedel hneď každý.  A tak sme sa obrátili na našich followerov na instagrame s prosbou o pomoc.

Poprosili sme ich, či by nám povedali, pod akým názvom si toto pečivo pamätajú oni a dostali sme stovky správ s tými najrôznejšími názvami aké si len viete predstaviť: šatôčka, lupačka, taštička, kapsička, večka, špička, bejg, dokonca sa častokrát objavovala aj pľundra (aj keď tá je, prirodzene, z celkom iného druhu cesta, tzv. pľundrového, ale pokojne môže mať aj tento tvar) a mnoho mnoho ďalších všakovakých názvov.

Tak sme sa, celkom logicky, rozhodli usporiadať anketu, ktorá dopadla s účasťou 667 ľudí nasledovne:

 

A tak sme sa rozhodli tomuto pečivu hovoriť šatôčka (aj napriek nášmu presvedčeniu, že šatôčka má mať iný tvar, spravidla štvorcový so zahnutými rohmi dovnútra, častokrát navyše z lístkového cesta 🤷‍♂️🤷‍♀️) a takto nazvať aj tento recept. Za názvom šatôčka však budeme písať v zátvorke aj ďalší názov lupačka*, ktorý dostal tiež výraznú podporu.

Vy však tejto sladkej buchtičke hovorte ako len chcete, kľudne po svojom. Na chuti jej to predsa nijako neublíži. Škoda len, že tieto sladké pečivká už akosi zmizli z pultov bežných predajní, pretože kedysi ich mali úplne v každých potravinách, dnes ich v rôznych obmenách možno nájdete v pekárňach a pod.

Ako sme spomenuli, tieto buchty sa predávali v dvoch variantoch. Plnené orechmi a lekvárom. Cesto z nášho receptu môžete použiť na obe. Je dostatočne pevné a pružné, ak ho napr. naplníte hustým slivkovým lekvárom a dobre zabalíte, určite vám nevytečie.

Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek náplň, naplňte ich poriadne. Vďaka veľkému množstvu šťavnatej náplne budú kysnuté buchty fantastické aj na druhý deň.

 

* Samozrejme, aj pri tomto názve sa nájde množstvo nespokojných čitateľov, ktorí budú argumentovať faktom, že pod týmto menom spravidla poznáme sladký rožok posypaný makom. My to, samozrejme, vieme, ale tak nemôžeme volať toto pečivo všetkými názvami, na ktoré si ľudia spomenuli a navyše, toto ani nemá byť priestor na akademická debatu, ale len obyčajný recept na kysnuté pečivo. 🤷‍♂️🤷‍♀️

 

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

orechové šatôčky

kosik

Na kysnuté orechové šatôčky (lupačky) budete potrebovať (6 ks):
250 g hladkej múky
90 g plnotučného mlieka
40 g kryštálového cukru
4 g sušeného droždia
1 vajce
50 g masla
Na orechovú náplň budete potrebovať:
360 g vlašských orechov
80 g plnotučného mlieka
80 g masla
40 g vanilkového cukru
60 g kryštálového cukru
20 g škoricového cukru
vajce na potieranie

orechové šatôčky

A takto na to:

Pripravte kvások. Teplé mlieko zmiešajte s trochou cukru, droždím a nechajte 10 minút napučať. Do misy od kuchynského robota navážte múku, kryštálový cukor, pridajte vajce a kvások. Mieste, až sa všetko spojí. Potom postupne pridávajte maslo izbovej teploty a mieste na nízkej rýchlosti, kým sa všetko maslo nezapracuje do cesta, približne 10 minút.

Takto vymiesené cesto preložte do čistej misy potretej troškou masla, prikryte a nechajte kysnúť na teplom mieste 1,5 hodiny, až zdvojnásobí svoj objem.

Pripravte orechovú náplň. Vlašské orechy rozmixujte na jemno. Mlieko zohrejte, rozpustite v ňom maslo, kryštálový, vanilkový, škoricový cukor, zalejte ním orechy a nechajte postáť, kým cesto nevykysne.

Vykysnuté cesto rozdeľte na 6 rovnakých častí, vytvarujte z nich guľky a prikryte utierkou, aby neobschýnali. Guľku cesta rozvaľkajte na obdĺžnik s rozmerom 17×12 cm. Cesto otočte na výšku. Lyžicou položte do stredu cesta orechovú náplň, preložte cez ňu cesto zo spodnej strany a ešte raz otočte. Okraje spojte, aby náplň nevytekala. Postup opakujte so zvyšným cestom.

Orechové taštičky ukladajte na plech s väčšími rozostupmi, aby sa pri pečení nezlepili. Prikryte utierkou, nechajte 10 až 15 minút postáť. Potrite vyšľahaným vajíčkom a pečte pri teplote 170 stupňov cca 20 minút. Po vytiahnutí z rúry nechajte buchtičky vychladnúť.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačiť,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Orechové šatôčky

Kamil a Mižu

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

Enter amount (EUR)

 

Príspevok Orechové šatôčky (lupačky) zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Krémová polievka z lesných húb https://www.coolinari.sk/kremova-polievka-z-lesnych-hub/ Tue, 13 Feb 2024 16:12:27 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11906 Krémová  polievka z lesných húb je naozaj výdatná polievka, ktorá vás v tomto ročnom období zahreje a zasýti. Jej hlavnými ingredienciami sú šampiňóny a sušené hríby, vďaka ktorým získala polievka výraznejšiu hubovú chuť. Medzi surovinami nájdete aj hubový prach, ktorý … Continued

Príspevok Krémová polievka z lesných húb zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Krémová  polievka z lesných húb je naozaj výdatná polievka, ktorá vás v tomto ročnom období zahreje a zasýti. Jej hlavnými ingredienciami sú šampiňóny a sušené hríby, vďaka ktorým získala polievka výraznejšiu hubovú chuť. Medzi surovinami nájdete aj hubový prach, ktorý často používame pri príprave hubových polievok, či omáčok. Vyrábame si ho vždy na jeseň, zo sušených bedlí. Ak hubový prach nemáte, vynechajte ho. Ale ak budete mať niekedy v budúcnosti prebytok bedlí, rozhodne si ho urobte. Stačí ich dobre vysušiť a pomlieť najemno. Je to výborné dochucovadlo, ktoré pri správnom skladovaní vydrží pokojne rok. Krémovú polievku z lesných húb podávajte s krutónmi, restovanými kúskami šampiňónov a zeleru. Dozdobte tymianom.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

Krémová polievka z lesných húb

 

kosik

Na krémovú polievku z lesných húb budete potrebovať (2 porcie):
25 g sušených hríbov
150 g šampiňónov
1/4 cibule
2 polievkové lyžice rastlinného oleja
1 polievkovú lyžicu masla
1 strúčik cesnaku
1/2 menšieho kalerábu a rovnaké množstvo zeleru a zemiakov
1 bobkový list
1/2 čajovej lyžičky drvenej rasce
2 vetvičky tymianu
2 čajové lyžičky hubového prachu (voliteľné)
200 ml zeleninového vývaru
100 ml 33% smotany
soľ a čierne mleté korenie

A takto na to:

Sušené hríby zalejte 400 ml vriacej vody, prikryte a nechajte 30 minút postáť. Mäkké hríby vyžmýkajte, nadrobno nakrájajte a vodu z húb odložte bokom.

V hrnci s olejom a maslom krátko orestujte na drobno nakrájanú cibuľu. K cibuli pridajte nakrájané hríby, šampiňóny, cesnak, kaleráb, zeler, zemiaky, bobkový list, drvenú rascu, tymian, hubový prach soľ a čierne mleté korenie. Krátko restujte a prikryte pokrievkou. Duste 10 minút a potom zalejte vodou z húb. Varte približne 20 minút, pridajte zeleninový vývar, dochuťte soľou a korením a nechajte polievku prevrieť. Vytiahnite bobkový list a polievku rozmixujte tyčovým mixérom na hladký krém. Na záver pridajte do polievky smotanu a malú kocku masla na zjemnenie.

Polievku si môžete ľubovoľne dozdobiť, my sme použili orestované kúsky šampiňónov a malé kocky restovaného zeleru spolu s tymianom. K polievke sa hodia krutóny.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačiť,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

Enter amount (EUR)

 

Príspevok Krémová polievka z lesných húb zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Rýchle šišky bez kysnutia https://www.coolinari.sk/rychle-sisky-bez-kysnutia/ Sun, 11 Feb 2024 12:58:12 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11888 Dokážete napiecť šišky do 30 minút? S naším receptom na rýchle šišky bez kysnutia zaručene áno. Bez kysnutia, bez vaľkania cesta, bez zbytočného neporiadku a i napriek tomu krehké a nadýchané. Chceli sme pre vás pripraviť recept, ktorý nemusíte plánovať … Continued

Príspevok Rýchle šišky bez kysnutia zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Dokážete napiecť šišky do 30 minút? S naším receptom na rýchle šišky bez kysnutia zaručene áno. Bez kysnutia, bez vaľkania cesta, bez zbytočného neporiadku a i napriek tomu krehké a nadýchané. Chceli sme pre vás pripraviť recept, ktorý nemusíte plánovať deň dopredu, nebude vás zdržiavať, ale predovšetkým ho dokážete pripraviť hop-cup.

Po pár pokusoch, omyloch a následných zlepšovačkách nášho receptu si dovolíme tvrdiť, že sú vynikajúce a ani vedľa kysnutých šišiek by sa nemali za čo hanbiť. Vďaka kyslej smotane a kypriacemu prášku je cesto parádne vláčne a kypré. Takže ak hľadáte spoľahlivý recept na rýchle šišky bez kysnutia, rozhodne vyskúšajte ten náš.

Pre tých, čo chcú ostať verní klasike a majú viac času pripomíname, že na našom blogu nájdete viacero vynikajúcich receptov na šišky: náš rodinný recept na tradičné fašiangové šišky, zemiakové šišky plnené tvarohom, šišky plnené jablkami, šišky s čučoriedkovou polevou , nekysnuté Sopapillas  a Loukoumades.

coolinári v kuchyni

 

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

Tento recept vznikol v spolupráci s BILLA

 

kosik

Na rýchle šišky bez kysnutia budete potrebovať (14 ks):
1 vajce
30 g práškového cukru
100 g kyslej smotany
kôru z 1 pomaranča
1/2 čajovej lyžičky vanilkového extraktu
100 g hladkej múky
1 čajovú lyžičku kypriaceho prášku
škoricový cukor na obaľovanie
Billa premium chocolate cream so slaným karamelom
rýchle šišky bez kysnutia

A takto na to:

Do hrnca nalejte olej a nechajte ho na miernom ohni zohrievať. Zatiaľ pripravte cesto. V mise vareškou zmiešajte vajce, cukor, kyslú smotanu, pomarančovú kôru, vanilkový extrakt, múku a kypriaci prášok. Cesto naberte polievkovou lyžicou a pomocou druhej lyžice ho zosuňte do mierne rozpáleného oleja. Šišky vyprážajte z každej strany a po vytiahnutí ich obaľte v škoricovom cukre. Podávajte s Billa premium chocolate cream so slaným karamelom.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

 

Enter amount (EUR)

 

Príspevok Rýchle šišky bez kysnutia zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Miešaný šalát s parmskou šunkou a pošírovaným vajíčkom https://www.coolinari.sk/miesany-salat-s-parmskou-sunkou-a-posirovanym-vajickom/ Tue, 23 Jan 2024 15:16:00 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11861 Keďže mesiac január je plný novoročných predsavzatí o zdravšom životnom štýle, pripravili sme si pre vás recept na miešaný šalát, ktorý vám dobre v ich plnení poslúži. Ide o výborný ľahký obed alebo aj celkom výdatné predjedlo. A to všetko … Continued

Príspevok Miešaný šalát s parmskou šunkou a pošírovaným vajíčkom zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Keďže mesiac január je plný novoročných predsavzatí o zdravšom životnom štýle, pripravili sme si pre vás recept na miešaný šalát, ktorý vám dobre v ich plnení poslúži. Ide o výborný ľahký obed alebo aj celkom výdatné predjedlo. A to všetko s nádychom skutočného luxusu. Mix šalátových listov je totiž ochutený poctivým horčicovým dresingom vinaigrette a dopĺňa ho luxusná parmská šunku a exkluzívne vyzerajúce pošírované vajíčko. Takýto šalát vám určite zachutí, navyše je jeho príprava veľmi rýchla a jednoduchá. Jedlo môžete doplniť o krutóny alebo podávať s ražným pečivom.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

Tento recept vznikol v spolupráci s BILLA

kosik

Na miešaný šalát s parmskou šunkou a pošírovaným vajíčkom budete potrebovať:
Na dresing:
2 lyžičky medovej horčice BILLA Premium
5 lyžíc olivového oleja EV
lyžička vínneho octu
lyžica nastrúhaného parmezánu
citrónová šťava
štipku soli
2 lyžičky cukru
štipku mletého čierneho korenia
(v prípade omnoho väčšieho množstva považovaných porcií je nutné suroviny na dresing zdvoj až strojnásobiť)
Na šalát na jednu porciu:
pár hrstí DE LUXE šalátového mixu BILLA
BILLA Premium Prosciutto di Parma
1 vajce
cherry paradajky a hrozno
parmezán na posypanie
soľ, korenie

A takto na to:

Začnite zmiešaním všetkých ingrediencií na dresing vo väčšej mise. K dresingu potom pridajte mix šalátových listov, cherry paradajky rozdelené na polovice a hrozno. Dobre premiešajte.

Pripravte pošírované vajíčko. Vriacu vodu osoľte a pridajte do nej asi lyžicu octu. Stiahnite na mierny plameň, metličkou vytvorte malý vodný vír a do jeho stredu opatrne vložte rozklepnuté vajce. Pošírujte pri teplote do 95 °C asi tri minúty. Vajce potom opatrne vyberte na papierový obrúsok a osušte.

Dobre premiešaný šalát ukladajte na taniere a doplňte ho o kúsky natrhanej parmskej šunky. Na jednu porciu úplne postačí jeden plátok. Posypte strúhaným parmezánom. Na vrch uložte pošírované vajce, jemne prelejte olejom a osoľte a okoreňte.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Miešaný šalát s pošírovaným vajíčkom

Miešaný šalát s pošírovaným vajíčkom

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

Enter amount (EUR)

Príspevok Miešaný šalát s parmskou šunkou a pošírovaným vajíčkom zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Zemiakové knedle plnené údeným mäsom a moravské zelí https://www.coolinari.sk/zemiakove-knedle-plnene-udenym-masom-a-moravske-zeli/ Thu, 18 Jan 2024 15:14:16 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11837 Zemiakové knedle plnené dobrým údeným mäsom a k tomu skvele pripravená kyslá kapusta na moravský spôsob (tzv. moravské zelí), to je dokonalé zimné jedlo. Jeho príprava je trošku prácnejšia a dlhšia, odmenou vám však bude poriadne sýte jedlo, ktorou potešíte … Continued

Príspevok Zemiakové knedle plnené údeným mäsom a moravské zelí zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Zemiakové knedle plnené dobrým údeným mäsom a k tomu skvele pripravená kyslá kapusta na moravský spôsob (tzv. moravské zelí), to je dokonalé zimné jedlo. Jeho príprava je trošku prácnejšia a dlhšia, odmenou vám však bude poriadne sýte jedlo, ktorou potešíte svoju rodinu. Ide o klasické jedlo českej kuchyne, ktoré je však veľmi obľúbené aj v ďalších stredoeurópskych kuchyniach, vrátane tej našej.

Recept na zemiakové knedle je univerzálny, pokojne by ste ich mohli plniť aj na sladko – slivkami, či jahodami. My však dnes ostaneme pri mäsovej verzii knedlí. Údené mäso zvoľte podľa svojich preferencií, funguje prakticky každý druh – stehno, krkovička, obraté rebrá alebo koleno; možností je jednoducho veľa. My sme použili krkovičku, ktorú sme po uvarení a vychladnutí narezali na menšie kocky. Rovnako však mäso môžete pomlieť – dosiahnete jemnejšiu textúru, je to na vás.

Moravské zelí patrí medzi naše najobľúbenejšie prílohy. Takto pripravovaná kapusta sa zahusťuje, spravidla zemiakmi alebo zápražkou z hladkej múky. Ďalej kapustu musia dopĺňať orestovaná cibuľa spolu so slaninou a cukor. Moravské zelí pripravujeme pomerne často, nielen k týmto knedlíkom, ale používame ho aj k strapačkám, pečenej krkovičke s knedľou, či zemiakmi a Miška si ho veľmi rada dá len tak s parenou alebo zemiakovou knedľou, žiadna ďalšia vec jej nechýba.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

Zemiakové knedle plnené údeným

 

kosik

Na zemiakové knedle plnené údeným mäsom budete potrebovať (cca 24 ks):
350 až 400 g uvarenej údenej krkovičky
1 červenú cibuľu
800 g deň predom uvarených zemiakov v šupke
220 g polohrubej múky
1 menšie vajce
1 lyžičku masla
štipku soli
trochu masti
Na moravské zelí:
500 g kyslej kapusty
hrsť na kocky narezanej údenej slaniny
1 cibuľu
cca 4 lyžice cukru
lyžicu masla
2 lyžice hl. múky
lyžičku mletej rasce
soľ a čerstvo mleté čierne korenie
lyžicu bravčovej masti

A takto na to:

Moravské zelí (kyslá kapusta na moravský spôsob):

Na masti orestujte na kocky nakrájanú slaninu a cibuľu, pridajte tiež mletú rascu a cukor. Po chvíli pridajte kyslú kapustu, osoľte a okoreňte a za občasného podlievania duste kapustu do mäkka. Nezabudnite si bokom odložiť trochu šťavy z kyslej kapusty, využijete ju pri finálnom dochutení.

Na masle pripravte svetlú zápražku z dvoch lyžíc hladkej múky. Za stáleho miešania podlievajte vodou dokým nedosiahnete konzistenciu riedkej omáčky. Osoľte a okoreňte. Túto zápražku potom pridajte ku kapuste, trochu povarte a finálne dochuťte soľou a čerstvo mletým čiernym korením. Ak je to potrebné pridajte trochu cukru alebo šťavy z kyslej kapusty.

Knedle:

Deň predom si uvarte v šupke 800 g zemiakov. Na druhý deň ich ošúpte a pretlačte pomocou lisu. K zemiakom pridajte múku, vajce, maslo a soľ. Vypracujte hladké cesto.

Cesto preložte na pomúčenú dosku a vyvaľkajte na približne 0,5 cm hrúbku. Pred vykrajovaním ešte cesto poriadne zo spodnej strany pomúčte, vrchnú časť pokojne nechajte lepkavejšiu, lepšie sa vám bude spájať cesto pri tvarovaní gúľ. Štvorce vykrajujte ostrým nožom, približne 5×5 cm veľké.

Na trochu masti orestujte nadrobno nakrájanú cibuľu spolu s na malé kocky narezanou krkovičkou. Osoľte a okoreňte. Takúto zmes po vychladnutí ukladajte do stredu štvorcov zo zemiakového cesta a čistými rukami spájajte rohy. Rovnomerným pohybom oboch rúk vytvorte guľu, akoby ste pracovali s plastelínou.

Knedle varte cca 6 minút v osolenej vode. Gule po vybratí jemne omastite. Podávajte uložené na moravskom zelí (kapuste). Knedle zvrchu knedli posypte opraženou cibuľou.

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačiť,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

 

Enter amount (EUR)

 

Príspevok Zemiakové knedle plnené údeným mäsom a moravské zelí zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Loukoumades (Λουκουμάδες) – grécke šišky https://www.coolinari.sk/loukoumades/ Tue, 16 Jan 2024 14:36:46 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11810 Loukoumades sú tradičné grécke šišky. Na povrchu dozlatista opražené, vo vnútri nadýchané a vláčne, poliate medovým sirupom, dochutené orieškami a škoricou sa pripravujú najmä v južnej časti Grécka a sú obľúbeným pouličným jedlom. Tieto kysnuté medom obalené guľky poznajú pod … Continued

Príspevok Loukoumades (Λουκουμάδες) – grécke šišky zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Loukoumades sú tradičné grécke šišky. Na povrchu dozlatista opražené, vo vnútri nadýchané a vláčne, poliate medovým sirupom, dochutené orieškami a škoricou sa pripravujú najmä v južnej časti Grécka a sú obľúbeným pouličným jedlom. Tieto kysnuté medom obalené guľky poznajú pod inými názvami v Egypte, Turecku a celom arabskom svete, odkiaľ s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú.

My ich poznáme z našich ciest po Grécku, a teda ako grécke šišky loukoumades. Na rozdiel od klasických kysnutých šišiek, loukoumades sa pripravujú z riedkeho, krásne nadýchaného cesta. Cesto sa nevaľká a šišky nevykrajujú. Jednoduchým stláčaním dlane do päste vytvárate malé guľôčky, ktoré pri vložení do rozpáleného oleja ihneď naberú na objeme. Nie je to náročnejšie, len trochu iné. Pri práci s cestom odporúčame použiť gumenú rukavicu. Pre lepšiu predstavu si pozrite naše video. Najčastejšie sa grécke šišky polievajú medovým sirupom, prípadne čokoládovou omáčkou a posypujú vlašskými orieškami a škoricou. My sme v našom recepte zvolili medový sirup. Cesto nie je veľmi sladké, preto sa ho nemusíte báť. Na posyp sme použili pistácie a sušené jedlé kvety.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

 

kosik

Na prípravu loukoumádes budete potrebovať (15 ks):
120 g mlieka
1 polievkovú lyžicu kryštálového cukru
8 g sušeného droždia
230 g hladkej múky
1/4 čajovej lyžičky soli
2 polievkové lyžice olivového oleja
120 g vody
olej na smaženie
Na prípravu medového sirupu budete potrebovať:
60 g kryštálového cukru
60 g medu
30 g vody

Loukoumades

Teplé mlieko zmiešajte s kryštálovým cukrom a droždím. Kvások nechajte 10 minút napučať. Do misy kuchynského robota naváže múku, pridajte soľ, olivový olej, vodu a kvások. Mieste v kuchynskom robote, kým sa všetky suroviny nespoja. Vznikne riedke cesto pripomínajúce cesto na lievance. Cesto prelejte do čistej misy a prikryte, nechajte kysnúť na teplom mieste 1 hodinu.

Pri práci s cestom na loukoumades použite gumenú rukavicu. V hrnci rozpáľte olej. Vykysnuté cesto rukou zrazte. Jednou rukou naberte trochu cesta a stlačením dlane do päste vytvorte z cesta malú guľku. Druhou rukou namočte polievkovú lyžicu do horúceho oleja a naberte ňou guľku cesta z prvej ruky. Cesto pomocou lyžice vložte do rozpáleného oleja a šišky loukoumades smažte z oboch strán dozlatista. Šišky vyberajte dierkovanou naberačkou a ukladajte ich na papierový obrúsok, ktorý vsiakne prebytočný olej.

Pripravte medový sirup. Cukor, med a vodu priveďte k varu. Varte 4 až 5 minút. Loukoumades polejte horúcim medovým sirupom, posypte orieškami, prípadne škoricou. My sme použili pistácie a jedlé kvety.

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačiť,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

 

Enter amount (EUR)

Príspevok Loukoumades (Λουκουμάδες) – grécke šišky zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Hrachová polievka zo žltého hrachu https://www.coolinari.sk/hrachova-polievka-zo-zlteho-hrachu/ Tue, 09 Jan 2024 15:49:09 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11789 Hrachová polievka zo žltého poleného hrachu je výdatné a sýte jedlo, hodiace sa k aktuálnemu ročnému obdobiu. Vonku práve riadne prituhuje, je skutočná zima a ráno v našom kraji teplota klesá pod mínus 15 °C a prakticky celý deň mrzne. … Continued

Príspevok Hrachová polievka zo žltého hrachu zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Hrachová polievka zo žltého poleného hrachu je výdatné a sýte jedlo, hodiace sa k aktuálnemu ročnému obdobiu. Vonku práve riadne prituhuje, je skutočná zima a ráno v našom kraji teplota klesá pod mínus 15 °C a prakticky celý deň mrzne. K takému počasiu sa hodia práve jedlá, ktoré vás zahrejú a na to sú sýte desiatové polievky ako stvorené. Výnimkou nie je ani táto polievka, ktorej základ tvorí údený vývar (dá sa však použiť aj čistá voda) a žltý polený sušený hrach. V hrachovej polievke nesmie chýbať ani kvalitná údenina, v tomto prípade sme siahli po našich regionálnych Spišských párkoch, ktoré vyrába miestny údenár a ich chuť veľmi pripomína tie, ktoré sme poznali v detstve. Desiatové polievky si k podávaniu vyslovene pýtajú pečivo, či chlieb. Nuž a ak si dáte poriadnu misku a možno dve tejto hrachovej polievky a zajete ju dobrým chlebom alebo rožkom ďalší chod nebudete potrebovať.

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

 

coolinári v kuchyni

Hrahová polievka

 

kosik

Na hrachovú polievku zo žltého poleného hrachu budete potrebovať (4 porcie):
1 menšiu cibuľu
1 mrkvu
2 zemiaky
1 menšiu hrsť na kocky nasekanej slaniny
250 g žltého poleného hrachu
1,5 l údeného vývaru (prípadne čistej vody)
pár bobkových listov
nové korenie
lyžičku mletej rasce
strúčik cesnaku
lyžicu majoránky
2 ks na kolieska nakrájaných spišských párkov (prípadne podľa vlastnej preferencie)
lyžicu bravčovej masti
čerstvo mleté čierne korenie a soľ

A takto na to:

Na masti dobre orestujte na drobno nakrájanú cibuľu spolu s mrkvou, slaninou a párkami, pridajte mletú rascu, cesnak, hrach, nové korenie a čerstvo mletý čierny peper. Dobre premiešajte a podlejte asi tretinou vývaru. Vývar je prirodzene slaný, do polievky teda nemusíte pridávať soľ. Varte na miernou plameni za občasného premiešania prikryté pokrievkou asi pol hodiny.

Po tridsiatich minútach varenia prichádzajú na rad aj na kocky nakrájané a v studenej vode dobre premyté zemiaky. Varte ďalšiu polhodinu. Hrach by sa mal po tomto čase rozpadávať a zemiaky by mali byť mäkké. Polievku potom doplňte o zvyšný vývar, finálne dochuťte soľou a korením. Po odstavení polievky do nej pridajte majorán, dobre premiešajte a pod pokrievkou ju nechajte oddychovať aspoň 15 minút.

Polievku môžete podávať ľubovoľne dozdobenú. My sme zvolili dochrumkava orestovanú cibuľu. Podávajte s chlebom alebo dobrým rožkom.

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačiť,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Kamil a Mižu

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je, samozrejme, na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

 

 

Enter amount (EUR)

 

Príspevok Hrachová polievka zo žltého hrachu zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>
Štedrák https://www.coolinari.sk/stedrak/ Fri, 15 Dec 2023 11:43:24 +0000 https://www.coolinari.sk/?p=11777 Štedrák je tradičný vianočný koláč. Skladá sa z vrstiev kysnutého cesta, prekladaných niekoľkými náplňami. Najčastejšie je to maková, orechová a tvarohová náplň s hrozienkami. Tradičná verzia štedráka sa dozdobuje mriežkou z kysnutého cesta. Štedrák v minulosti patril k obradovým koláčom. … Continued

Príspevok Štedrák zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>

Štedrák je tradičný vianočný koláč. Skladá sa z vrstiev kysnutého cesta, prekladaných niekoľkými náplňami. Najčastejšie je to maková, orechová a tvarohová náplň s hrozienkami. Tradičná verzia štedráka sa dozdobuje mriežkou z kysnutého cesta.

Štedrák v minulosti patril k obradovým koláčom. To znamenalo, že sa mu prikladal veľký význam. Bohatosť koláča mala vyjadrovať želanie rodiny zabezpečiť si pre nasledujúci rok hojnosť, plodnosť a dobrú úrodu. Na štedrovečernom stole nesmeli chýbať aj ďalšie predmety, ktoré mali symbolicky zabezpečiť zdravie a prosperitu rodiny a celého statku. Mak, strukoviny, šupiny z ryby či peniaze na stole symbolizovali bohatstvo. Med a cesnak symbolizovali zdravie. Pod stôl sa ukladali rôzne kovové časti poľnohospodárskeho náradia a sekera. Nohy stola sa omotávali reťazou a uzamykali zámkou, to aby rodina bola počas celého budúceho roku súdržná a držala spolu. U Rusínov nesmel na štedrovečernom stole zasa chýbať obradový koláč kračun, do ktorého sa zapekali rôzne zrná obilnín, strukovín, petržlenová vňať, cesnak, svätená voda, posvätné byliny a symbolizoval zábezpeku každodenného chleba.

Štedrák je naozaj bohatý na suroviny. Naša verzia obsahuje len jedno cesto, všetky ostatné vrstvy tvoria jednotlivé náplne. Cesto je potreté kyselkavým slivkovým lekvárom a povrch poliaty čokoládovou ganážou. Pre jeho výdatnosť a sýtosť sme sa rozhodli napiecť ho v menšej verzii s rozmerom plechu 20 x 20 cm. Ak by ste chceli pri príprave použiť klasický veľký plech, dávku musíte strojnásobiť.

 

Sledujte nás aj na Instagrame a nič vám neunikne.
A ak varíte alebo pečiete podľa nášho blogu môžete nás
označiť ako @coolinari a #coolinari nech vidíme
ako vám to ide.

Tento recept vznikol v spolupráci s BILLA

kosik

Na štedrák budete potrebovať (20 x 20 cm):
80 g polohrubej múky
2 g sušeného droždia
1 žĺtok
1 čajovú lyžičku kryštálového cukru
10 g masla
30 ml mlieka
štipku soli
Na makovú náplň budete potrebovať:
100 g mletého maku
70 g práškového cukru
60 ml mlieka
15 g masla
kôru z 1/2 citróna
1 polievkovú lyžicu rumu (voliteľné)
Na orechovú náplň budete potrebovať:
120 g nasekaných vlašských orechov
20 g mandľovej múky
50 g práškového cukru
20 g masla
30 ml mlieka
1 polievkovú lyžicu rumu (voliteľné)
Na tvarohovú náplň budete potrebovať:
250 g hrudkovitého tvarohu
40 g práškového cukru
10 g vanilkového cukru
20 g hrozienok
kôru z 1/2 citróna
1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
2 polievkové lyžice kyslej smotany
1 bielko
20 g kryštálového cukru
2 polievkové lyžice slivkového lekváru
Na čokoládovú ganáž budete potrebovať:
70 g 85% horkej čokolády
140 g šľahačkovej smotany
Štedrák

A takto na to:

Pripravte kysnuté cesto. Všetky suroviny: polohrubú múku, droždie, žĺtok, cukor, mlieko, maslo a soľ spolu mieste, kým nevznikne hladké a pružné cesto. V prípade, že sa cesto lepí na ruky, pridajte trochu múky. Cesto nechajte kysnúť na teplom mieste 45 až 60 minút.

Medzitým si nachystajte makovú, orechovú a tvarohovú náplň. Mak, práškový cukor, maslo, citrónovú kôru a rum zalejte horúcim mliekom, premiešajte a nechajte chvíľku chladnúť. Nasekané orechy, mandľovú múku, práškový cukor, maslo a rum zalejte horúcim mliekom a dobre premiešajte. Ako poslednú si pripravte tvarohovú náplň zmiešaním tvarohu, kyslej smotany, práškového a vanilkového cukru, hrozienok, citrónovej šťavy a kôry. Vyšľahajte bielko s kryštálovým cukrom a rovnomerne ho rozdeľte do všetkých troch náplní a opäť premiešajte.

Vykysnuté cesto rozvaľkajte a vložte do formy vystlanej papierom na pečenie. Cesto rovnomerne potrite slivkovým lekvárom. Postupne vrstvite jednotlivé náplne. Ako prvú makovú, orechovú a na záver tvarohovú. Štedrák pečte pri teplote 180 stupňov 40 minút. Po upečení ho nechajte vychladnúť.

Pripravte čokoládovú ganáž, Čokoládu nakrájajte na drobné kúsky a zalejte ju horúcou smotanou. Nechajte pár minút postáť a riadne premiešajte. Ganážou polejte vrch štedráka a nechajte v chladničke zatuhnúť. Pred podávaním ľubovoľne dozdobte.

 

Tu si stiahnete recept v PDF.
Ten si môžete pohodlne vytlačit,
vziať so sebou do kuchyne, zamazať a zamastiť.

recept

Štedrák

Štedrák

Kamil a Mižu

 

Ak chcete, môžete nás podporiť

Ak sa vám naša práca páči, môžete nás podporiť. Food blog nie je lacnou záležitosťou, aj keď je naším koníčkom a venujeme sa mu radi. Výška sumy je samozrejme na vás.
Sľubujeme, že všetky vaše peniaze prejeme a prepijeme. :)

Enter amount (EUR)

Príspevok Štedrák zobrazený najskôr Coolinári | food blog.

]]>